Gājputnu mantojums

Prieks, kur tu rodies! Vērīgākie jau būs pamanījuši, ka arī šovasar "Gājputnu" nometnei būs būt! Ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu jau ceturtā "Gājputnu" nometne šoreiz norisināsies no 9.-14.jūlijam Abgunstē. Konkursa rezultātā dalībai nometnē esam atlasījuši sekojošus bērnus un jauniešus no latviešu diasporām ārvalstīs:

1. Nitišs Kārlis, Norvēģija
2. Rastiņa Kate, Norvēģija
3. Rastiņa Jete, Norvēģija
4. Zigurs Aleksanders, Norvēģija
5. Rise Maija Kristīne, Norvēģija
6. Petrušis Kristiāns, Norvēģija
7. Sparāns Roberts, Zviedrija
8. Nordlund Magnus Pēteris, Zviedrija
9. Nordlund Matiis Emīls, Zviedrija
10. Nordlund Linneja, Zviedrija
11. Jonsons Mārtiņš, Zviedrija
12. Schoucair Lars, Vācija
13. Schoucair Lara, Vācija
14. Christensens Dominiks, Vācija
15. Eglīte Sanija, Īrija
16. Brūvers Ričards, Īrija
17. Brūvers Henrijs, Īrija
18. Hofeins Tomass, Spānija, Kanāriju salas
19. Hofeina Rebeka, Spānija, Kanāriju salas
20. Fess Filips, Grieķija

Uz drīzu tikšanos!

Aicinām uz gardēžu kino vakaru Centrāltirgū!

Piektdien, 2016.gada 12.augustā, Rīgas svētku pirmajā dienā, no plkst. 20.30 līdz 24.00 Centrāltirgū, Nēģu ielas laukumā, notiks gardēžu kino vakars, kura laikā notiks brīvdabas kino seansi jaunradītai filmai “Tas kungs jau prasa ēst”.

“Rīdziniekiem un pilsētas viesiem jau ierasts, ka Centrāltirgus ir ne tikai vieta pārtikas iegādei, bet ērta un pievilcīga platforma pašā Rīgas sirdī, kur var iepazīties ar tradīcijām, uzzināt ko jaunu par Latvijas ēšanas un gatavošanas kultūru, baudīt kvalitatīvas un augstvērtīgas kultūras aktivitātes. Ar Rīgas domes un AS “Rīgas Centrāltirgus” atbalstu ir tapusi filma, kas gluži kā konspekts parādīs dažādos laikos tapušu filmu epizodes, kuras saistītas ar ēdienu un ēšanas kultūru. Filmu skatus papildinās aktieru un režisoru stāsti par filmēšanas laiku un to, kas katram garšo vislabāk,” akcentē AS ”Rīgas Centrāltirgus” valdes loceklis Andris Morozovs, aicinot uz gardēžu kino vakaru.

No plkst. 20.30 līdz 23.30 Centrāltirgus gardēžu kino vakara apmeklētāji varēs baudīt siltu zāļu tēju un piedalīties veselīgo kino našķu meistarklasē un degustācijā.

Plkst. 21.00 notiks kino vakara atklāšana ar muzikālu sveicienu – Beāte Zviedre (balss) un Marika Šaripo (klavieres) un filmas tapšanā iesaistīto personu uzrunām.

Gardēžu kino vakara laikā Centrāltirgū notiks četri filmas “Tas kungs jau prasa ēst” seansi – 21.30; 22.00; 22.30 un 23.00. Filmas režisore ir Daina Rašenbauma, scenārija autors Guntars Daģis, bet operators – Uvis Burjāns. Filmas producenti - biedrība "Latvijas Pilsoniskas sabiedrības atbalsta centrs" un biedrība "Radošuma meka".

Rīgas svētku laikā no 13. līdz 14. augustam Rīgas Centrāltirgū norisināsies Rīgas svētku gadatirgus. Tajā piedalīsies amatnieki un mājražotāji, lai arī Rīgas Centrāltirgū ienestu svētku noskaņu.

Intervija ar filmas "Tas kungs jau prasa ēst" režisori Dainu Rašenbaumu

Par filmas “Tas kungs jau prasa ēst” ieceri, tapšanu un Centrāltirgus tēlu latviešu kino intervijā jautājām filmas režisorei Dainai Rašenbaumai, kura cer, ka ir izdevies filmu radīt kā dzīvu atgādinājumu par mūsu tradīcijām, kas saistītas ar ēdienu un ēšanas kultūru, un iedrošinājumu šīs tradīcijas attīstīt arī turpmāk, lai tās var kalpot ne tikai par radošu mūzu filmu veidotājiem, bet arī uzturēt mūsu tautas identitāti laikmetu un dažādu kultūru sinerģiju griežos.

Filma ir kā konspekts par to, kā Latvijas kinofilmās attēlota ēšanas kultūra dažādos laikos, akcentētas vērtības. Kā radās doma par šādu filmas koncepciju?
Filmas ideja ir producentu projekts, taču ēdiens un ēšanas kultūra ir interesanta tēma, ko attīstīt, tāpēc piekritu būt par režisori un arī vadīt filmas radošo grupu. Filmā „Tas kungs jau prasa ēst” apkopota tās ar ēšanu un gastronomiju saistītās epizodes no dažādām latviešu mākslas filmām, kas vislabāk iekļāvās scenārija struktūrā, veidojot noteiktu filmas raksturu un noskaņu. Atlasītie stāsti – stāsti par cerību un bezcerību, par mīlestību un kaislību, par noslēpumu un viedu gudrību, par jaunību un vecumu, par visu, kas svarīgs cilvēkam – caur gastronomijas un ēšanas kultūras prizmu rāda Latviju un tās cilvēkus kā daudzveidīgu un dzīvu pasauli šodien un nesenā pagātnē.

Kā Jūs raksturotu filmas tapšanu, kas tajā bija pats aizraujošākais?
Darbs pie šī projekta bija sava veida maratons, kad īsā laika periodā bija jānoskatās ap 250 filmu, lai atlasītu kolorītākos fragmentus atbilstoši tēmai. Šie divi mēneši, kuru laikā atlases darbs bija jāveic, man atsauca atmiņā Berlīnes kinofestivālu, kuru pirms kāda laika man bija iespēja apmeklēt vairākus gadus pēc kārtas. Toreiz, kā 9.00 iegāju kinoteātrī, tā visa diena pagāja pārceļoties no zāles uz zāli. Lielākais filmu skaits, ko esmu noskatījusies vienā dienā ir 5 filmas. Tā kā rūdījums un pacietība man ir. Darbs pie šī projekta gan atšķiras ar to, ka daudzas filmas jau iepriekš pa vairākiem lāgiem bija redzētas un atlika tikai atminēties attiecīgo garšīgo epizodi un piefiksēt minūtes un sekundes, lai varētu iegūt fragmenta kopiju. Lieliska iespēja ir tā, ka daudzas filmas ir iespējams noskatīties internetā un to var darīt mājās un jebkurā diennakts laikā. Tomēr daudzas vecās filmas joprojām tiek uzglabātas 35 mm formātā un ir pieejamas tikai Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā. Un šis process – pārcilāt lielās metāla kārbas, atver vāku, ieelpot filmas smaržu un skatīties to uz montāžas galda, – tas ir kaut kas īpašs.

Kādu vēstījumu vēlējāties nodot skatītājam?
Piesakot tēmu kino un ēdiens, visticamāk, pirmā lieta, kas nāk prātā ir uzkodas filmu laikā. Taču patiesībā tēma ir ļoti plaša, gandrīz neizsmeļama. Latvijas kino sastopama virkne mākslas filmu, kurās cita starpā apspēlēta arī ēdiena tēma. Filmā „Vella kalpi vella dzirnavās” (1972., režisors Aleksandrs Leimanis) atbilstoši tematikai, akcentējamas vismaz divas būtiskas epizodes – ēšanas sacensības pie pārbagāta galda starp Ērmanītim un kungu; kā otra epizode noteikti būtu minama jautro pavāru deja un dziesma virtuvē – vella kalpi gatavo virtuvē kungiem ēst, sāk dejot uz dziedāt jautro pavāru dziesmu, no kuras teksta aizgūts arī kinofilmas „Tas kungs jau prasa ēst” nosaukums. Šajās epizodēs ēšanas kults sasniedz gandrīz vēsturisku kulmināciju un ir auglīgs pamats plašākai diskusijai ēdiena nozīmi cilvēka dzīvē.

Gribētos, lai filmu epizodes ir kā ierosinājums ikvienam skatītājam vairāk pievērst uzmanību smaržām, garšām, baudai, ko ēdiens mums var sniegt. Bet galvenais – atcerēties tos mirkļus, kuros pie galda esam kopā ar saviem mīļajiem un tuvajiem cilvēkiem, lai paliek atmiņā pie galda risinātās sarunas un stāstītie stāsti, kurus nodot tālāk nākamajām paaudzēm. Lai būtu tā kā Baibai Indriksonei, kura šodien var stāstīt aizkulišu stāstus par 1955. gadā uzņemto filmu “Uz jauno krastu”.

Cik bieži latviešu kino ir ticis atspoguļots Rīgas Centrāltirgus?
Tas gan jājautā kino zinātniekiem, bet, manuprāt, Centrāltirgus ir sabiedrības kultūras spogulis – te var redzēt, kādas ir rīdzinieku un pilsētas viesu iepirkšanās tradīcijas un kāda ir ēšanas un gastronomijas kultūra. Rīgas Centrāltirgum piemīt īpašs šarms un neatkārtojams kolorīts, tādēļ to iemīļojuši ne tikai pircēji, bet arī radošo profesiju pārstāvji, Centrāltirgū atrodot un iemūžinot vizuāli un emocionāli piesātinātus stāstus.

No savas pieredzes zinu, ka latviešu kino Centrāltirgus tēls tiek izmantots dažādiem mērķiem. Ir filmas, kurās tiek rādīts, kā cilvēki tirgojas ar pašu likumīgi vai nelikumīgi iegūto mantu („Tās dullās Paulīnes dēļ”, „Cilvēki tur”, „Ābols upē”), citas filmas izmanto Centrāltirgus apkārtni, lai demonstrētu Rīgu kā dinamisku lielpilsētu („Liekam būt”, „Baltie zvani”), taču visbiežāk Centrāltirgus ir pateicīgs fons dažādu attiecību risināšanai– kurš kuru mīl vairāk, kurš kuru ir vairāk sāpinājis, kurš melo un kurš ir patiesāks („Tauriņdeja”, „Stari stiklā”, „Šķēps un roze”).

Caurskatot tik daudz materiāla un veidojot apkopojumu, kādi ir Jūsu personīgie secinājumi, kas latvietim saistībā ar ēšanu ir būtiskākais?
Latvietim, manuprāt, ēšana ir rituāls. Tā ir ģimenes vai draugu sanākšana pie klāta galda. Latvietim vienmēr ir bijis svarīgi, lai ēdiens uz galda nepietrūktu. Arī tad, kad bija kara gadi, rupjā maize, medus un piens gandrīz vienmēr bija, ko galdā celt.

 

Filma "Tas kungs jau prasa ēst"
Režisore – Daina Rašenbauma
Scenārija autors – Guntars Daģis
Operators – Uvis Burjāns
Montāžas inženieris – Roberts Brežģis

Producenti - biedrība "Latvijas Pilsoniskas sabiedrības atbalsta centrs" un biedrība "Radošuma meka"

 

Filmas pirmizrāde 12.augustā plkst. 20:30 Centrāltirgus Nēģu laukumā!

Vasaras saulgrieži Centrāltirgū

Kā jau katru gadu Biedrība "Latvijas Pilsoniskas sabiedrības atbalsta centrs" un Rīgas Centrāltirgus aicina ikvienu ieskandināt Vasaras Saulgriežus! Līgo ieskaņas pasākums norisināsies š.g. 22.jūnijā no plkst. 11:00-14:00 tirgus Nēģu laukumā.

Vasaras Saulgrieži ir laiks, kad uzņemt spēku no dabas, tāpēc ielīgošanas pasākuma Rīgas Centrāltirgū motīvs šogad ir gara un ķermeņa spēcināšana.

Spēcinošie gardumi. Z/S "Vaidelotes" saimniece Daira Jātniece demonstrēs tradicionālā Jāņu siera siešanas pilno procesu, sākot ar piena karsēšanu lielajā katlā uz ugunskura un beidzot ar gardā rezultāta degustāciju.

Spēka dzēriens. Zaļu un ne tik zaļu vasaras pilnbrieda dzērienu gatavošanas paraugdemonstrējumi gan svinību galdam, gan pēc svētku dienai

Dejas spēks. Nēģu laukuma viducī dejā griežas tautas deju kolektīvs "Dzērve"

Dziesmas spēks. Dziemas spēku demonstrēs grupa "Tautumeitas" un vokālais ansamblis "Spuldzītes aizvējā". "Tautumeitas" ir tradicionālās mūzikas grupa, kuras dalībnieces izkopj latviešu tradicionālo daudzbalsīgo dziedāšanu. Dziesmas spēks un kopīgi radītā balsu rezonanse veido īpašu un atmiņā paliekošu skaņu. Tā uzrunā klausītāju gan no vēsturiskās šķautnes, kas saglabājusies mūsu tautas kopējā apziņā, gan caur mūsdienu prizmu, sniedzot klausītājam estētisku skaņas un vizuālo baudījumu. Grupai "Tautumeitas" piemīt īpašs un nedzirdēts skanējums, kas panākts, apvienojoties jaunām un tembrāli bagātām sieviešu balsīm.

Spēka rotas. Saulgriežu naktī vāktas Jāņu zāles un ziedi, iepīti skaistās galvu rotās, dos spēku svētku svinēšanā gan meitām, gan puišiem

Spēka zīmes. Iespēja izzināt latvju spēka zīmes un rotāt ar tām savu ķermeni (hennas un īpašas uzlīmes)

Zemes spēks. Māla darbnīca gan lieliem, gan maziem.

Tiekamies Centrāltirgū - krāsainākajā vietā pilsētā!

 

Aicinām bērnus uz Tirgus Brīnumzemi!

Trešdien, 1.jūnijā no plkst. 11:00-14:00, atzīmējot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, Rīgas Centrāltirgus un biedrība „Latvijas Pilsoniskas sabiedrības atbalsta centrs” aicina gan lielus, gan mazus piedalīties Tirgus Brīnumzemes pasākumā.

Apmeklētājus priecēs lielo, mazo, neplīstošo un dūmu burbuļu šovs. Lielākos burbuļos bērni varēs aplūkot pat no iekšpuses. Maģiskus pārsteigumus demonstrēs iluzionists Toms Felkers.

Brīnumzemē īstā zālienā ikviens varēs pārbaudīt roku veiklību flamingu kroketā, neparastā florbolā un milzu tetra spēlē, kā arī dot brīvību pēdām un izstaigāt baskāju taku. Aplociņā būs sastopami vairāki baltie truši, kam pajautāt, cik pulkstenis.

Bērniem būs iespēja pārtapt savos iemīļotākajos pasaku tēlos, seju apgleznošanas darbnīcā. Piemiņai par šo dienu Tirgus Brīnumzemē ikviens varēs saņemt karikatūrista zīmētu portretu, vai ļauties ģimeniskai fotosesijai un saņemt foto izdruku no “Fobo”. Fotografēties ar bērniem kā allaž priecāsies arī Rīgas Centrāltirgus talismani – Groziņš un Turziņa.

Atraktīvākie brīnumzemes viesi tiks pie gardām un jaukām dāvanām no Rīgas Centrāltirgus. Kādām? – To paši dalībnieki noteiks, griežot Brīnumzemes laimes ratu.

Aicinām patīkami un aktīvi ievadīt vasaras brīvlaiku, ļauties jaunās ražas dārzeņu un ogu vilinājumam. Uz tikšanos krāsainākajā vietā pilsētā – Rīgas Centrāltirgū!

 

 

Ziemassvētku ieskandināšana Centrāltirgū

Trešdien, 23. decembrī no plkst. 11:00 līdz 14:00 Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljonā notiks Ziemassvētku ieskaņas pasākums, kura laikā ikviens varēs paša rokām radīt īpašas dāvanas un svētku rotājumus, smelties idejas svētku mielastam, iet rotaļās ar Sniegbaltīti un izbaudīt muzikālus priekšnesumus!

RPAS “Rīgas Centrāltirgus” vārdā Anatolijs Abramovs saka: “Gaidot svētkus mēs visi domājam kā iepriecināt un ielīksmot savus mīļos. Tādēļ Rīgas Centrāltirgus decembrī pārtop par īstu svētku darbnīcu – tirgotāji sarūpē labākos gardumus bagātīgam svētku mielastam, skaistākās eglītes mājas rotāšanai un mīļākās dāvanas svētku noskaņai. Savukārt mēs, Rīgas Centrāltirgus administrācija, ik gadu dāvājam apmeklētājiem un tirgotājiem sirsnīgu un siltu svētku ieskaņas pasākumu, lai pēc Centrāltirgus apmeklējuma ikviens mājupceļā dotos gandarīts, līksmi noskaņots un smēlies jaunas idejas svētkiem.

Visa pasākuma laikā darbosies radošās darbnīcas. Rotājumu darbnīcā ikviens varēs izgatavot tradicionālo latviešu eglīšu rotājumu – puzuru un izdekorēt eglīti sakņu paviljonā vai savās mājās. Piparkūku glazēšanas darbnīcā lieli un mazi varēs radīt savu īpašo piparkūku cilvēciņu. Turpat sakņu paviljonā varēs apgleznot traukus vai apdrukāt auduma maisiņus, kā arī izgatavot unikālus foto rāmīšus, kas var kļūt par īpaši sirsnīgu dāvanu kādam tuviniekam. Savukārt svētku masku ballēm sagatavoties varēsiet masku darināšanas radošajā darbnīcā. Turklāt čaklie rūķi palīdzēs iesaiņot gan pašu darinātās, gan Centrāltirgū iegādātās dāvanas.

Neatkārtojamas un ar mīlestību darinātas dāvanas varēsiet iegādāties arī tradicionālajā amatnieku un mājražotāju Ziemassvētku tirdziņā, kas notiks 22. un 23.decembrī Rīgas Centrāltirgus Nēģu ielas laukumā.

Iedvesmu svētku mielastam sniegs Ventspils Tehnikuma jaunie pavāri, kas ne vien cienās apmeklētājus, bet arī labprāt dalīsies ar padomiem un recepšu noslēpumiem, lai Ziemassvētku vakaru jūs sagaidītu pie gardi klāta galda. Savukārt veselīga uztura entuziasts Kārlis Birmanis apmeklētājus sasildīs ar siltu dzērienu, kā arī dalīsies ar idejām veselīgu un vitamīniem bagātu dzērienu pagatavošanai.

Par muzikālo noskaņu sakņu paviljonā rūpēsies virtuozais ģitārists Rihards Lībietis, un gaidāmi arī citi muzikāli priekšnesumi.

Pasākumu vadīs un par publikas iesaistīšanu rūpēsies pati Sniegbaltīte. Bērnus sveiks arī Rīgas Centrāltirgus jautrie talismani Groziņš un Turziņa. Visas aktivitātes pasākumu laikā būs bez maksas. Laipni aicinām pozitīvā gaisotnē sarūpēt svētku mielastu un sirsnīgas dāvanas, kā arī iesaistīties radošās un aizraujošās aktivitātēs!

Atskats par pasākumu: http://www.rct.lv/lv/fotogalerija/

1234567